HomeSurf the MurphRace UpdatesResultsPhotosVolunteersLodgingAbout UsSurf ApparelContact UsGEM

2016 SURF THE MURPH

50K RACE RESULTS
Also see the results from the 2016 25K and 50 Mile races.
  
If you have any questions or concerns about your time please contact: Amy Magnuson at amagnuson@mnscsc.org

Place

Name

 

City

State

Gender

Age

Time

1

Ed

Nordstrom

Eagan

MN

M

45

4:23:40

2

Katlyn

Stout

Duluth

MN

F

27

4:53:45

3

Mark

Kalar

St. Anthony

MN

M

43

5:00:11

4

Kyle

Sather

Savage

MN

M

24

5:08:31

5

Alison

Willford

Eden Prairie

MN

F

32

5:13:51

6

Ross

Hedlund

Eden Prairie

MN

M

31

5:20:07

7

Eric

Otto

Saint Paul

MN

M

30

5:20:51

8

Wade

Kragtorp

Hopkins

MN

M

41

5:21:48

9

Clark William

Koenigs

St Paul

MN

M

29

5:24:22

10

Patei

Iyegha

St. Anthony

MN

M

36

5:27:32

11

Timothy

Sieh

Duluth

MN

M

56

5:30:02

12

Amanda

Theisen

St. Joseph

MN

F

20

5:31:56

13

Kevin

Pilarski

Oakdale

MN

M

51

5:32:14

14

Daniel

Baron

Edina

MN

M

50

5:40:16

15

Laurel

Sipe

Zimmerman

MN

F

41

5:42:02

16

Brian

Durand

Minneapolis

MN

M

50

5:52:11

17

Ryan

Egan

Minneapolis

MN

M

33

5:59:49

18

Julia

Lyng

Burnsville

MN

F

50

6:03:19

19

Jonathan

Biermann

Hopkins

MN

M

31

6:04:13

20

Bob

Lyng

Burnsville

MN

M

58

6:05:06

21

Chris

Restad

Woodbury

MN

M

43

6:09:35

22

Jerry

Redman

Owatonna

MN

M

49

6:11:39

23

Patrick

Haberman

Owatonna

MN

M

46

6:11:39

24

Dmitry

Zadvornykh

Hopkins

MN

M

34

6:13:16

25

Tracy

Anderson

Minnetrista

MN

F

50

6:20:59

26

Gary

Jeter

Eden Prairie

MN

M

48

6:33:51

27

Kara

Jeter

Eden Prairie

MN

F

45

6:33:52

28

Sam

Pred

Savage

MN

M

51

6:45:45

29

Nimol

Grimm

Lakeville

MN

F

49

6:47:34

30

Jon

Caliri

Shakopee

MN

M

40

6:51:12

31

Matt

Wilson

Prior Lake

MN

M

41

6:51:12

32

Amy

Kerrigan

Downers Grove

IL

F

44

6:56:11

33

Gary

Sheets

Eagan

MN

M

64

6:58:57

34

Herb

Byun

Lino Lakes

MN

M

72

7:03:53

35

Phil

Bangert

Centerville

MN

M

37

7:06:20

36

Tim

Potter

Hudson

WI

M

62

7:07:09

37

Jim

Stocco

Woodbury

MN

M

63

7:07:09

38

Timothy

Dusbabek

Ramsey

MN

M

62

7:11:28

39

Brian

Powers

Lakeville

MN

M

31

7:15:02

40

Eric

Olsen

St. Louis Park

MN

M

49

7:15:35

41

Rick

Sperko

Wauwatosa

WI

M

46

7:16:11

42

Janine

Sieja

Golden Valley

MN

F

49

7:17:49

43

Shannon

Lorbiecki

Lake Elmo

MN

F

54

7:17:58

44

Joseph

Baron

Rosemount

MN

M

38

7:19:22

45

Justin

Nostrala

Indianola

IA

M

52

7:22:34

46

Jonathan

Schaible

Waverly

MN

F

31

7:24:52

47

Rachel

Gruber

St. Paul

MN

F

33

7:27:19

48

Chris

Thorson

Princeton

MN

M

40

7:27:19

49

Sherri

Schummer

St. Paul

MN

F

36

7:27:20

50

Jim

Altstatt

Bloomington

MN

M

43

7:27:53

51

Janel

Hurtado

Maple Grove

MN

F

34

7:28:08

52

Kaylie

Guderian

Bloomington

MN

F

23

7:28:38

53

Tim

Whisler

North St. Paul

MN

M

62

7:31:29

54

Dennis

Bauer

Saint Anthony

MN

M

52

7:36:01

55

Kent

Smith

Edina

MN

M

46

7:42:49

56

Aron

Johnson

Woodbury

MN

F

35

7:43:17

57

Dacia

Kreklau

Wadena

MN

F

30

7:44:47

58

Christopher

Myhro

Wadena

MN

M

27

7:44:48

59

Kimberly

Haines

Oskaloosa

IA

F

58

7:45:36

60

Paul

Neri

Minneapolis

MN

M

58

7:53:38

61

Nathan

Wisehart

Duluth

MN

M

36

7:54:04

62

Megan

Giesen

Shakopee

MN

F

33

8:02:41

63

Anne

Savage

Long Lake

MN

F

40

8:02:42

64

Jill

Schwickerath

Readlyn

IA

F

34

8:02:42

65

Christopher

Vitek

Rosemount

MN

M

54

8:06:26

66

Catherine

Knowles

Wayzata

MN

F

24

8:06:26

67

Darrick

Lyons

Golden Valley

MN

M

31

8:10:32

68

Justin

Mix

Chaska

MN

M

36

8:10:59

69

Huy

Huynh

Urbandale

IA

M

35

8:11:05

70

Maiko

Otsuka

Minneapolis

MN

F

29

8:16:17

71

Mike

Morris

New Prague

MN

M

44

8:16:19

72

Angela

Johnson

Faribault

MN

F

44

8:27:39

73

Fay

Sukow

Merrill

WI

F

47

8:28:56

74

Jim

Chan

Minneapolis

MN

M

37

8:36:03

75

Crystal

Nelson

Minneapolis

MN

F

34

8:38:01

76

Christie

Calin

Forest Lake

MN

F

52

8:38:42

77

Kari

Goodson

Eagan

MN

F

47

8:44:21

78

Melissa

Globinsky

Wyoming

MN

F

47

8:53:14

79

Aaron

Eicher

Berwyn

IL

M

33

9:09:03

80

Anne

Eicher

Berwyn

IL

F

34

9:09:06

81

Sinead

Barry-Lukas

White Bear Lake

MN

F

50

9:09:07

82

Tanya

Nelson

Richfield

MN

F

43

9:17:03

83

Kathrine

Bliss

Bayport

MN

F

40

9:19:38

84

Carl

Bliss

Bayport

MN

M

40

9:19:38

85

Timothy

Bowers

Minnetonka

MN

M

52

9:27:48

86

Nancy

Nachreiner

Mound

MN

F

44

9:28:32

87

Ronda

Hague

Watertown

MN

F

51

9:28:33

88

Sarah

Anderson

Mound

MN

F

36

9:28:33

89

Theresa

Walter

Doran

MN

F

58

10:30:23

90

Lindsey

Wanek

Hopkins

MN

F

29

10:30:24

91

Michelle

Czlopinski

Milladore

WI

F

37

10:45:07

92

Phillip Gary

Smith

Hopkins

MN

M

68

11:22:43

               
               

* Credited with 50K finish due to dropping down from longer race or starting race late

*

Jay

Elkerton

Minneapolis

MN

M

58

5:23:02

*

Chris

Ramsey

Waconia

MN

M

52

5:54:08

*

Brad

Whitson

Winnipeg

CANADA

M

52

5:56:20

*

John

Weeks

Burnsville

MN

M

54

6:23:40

*

Paul

Hanusa

Volga

SD

M

59

7:04:31

*

Charles

Haupert

Maple Grove

MN

M

32

7:13:11

*

Phyllis

Mahan

Golden Valley

MN

F

48

9:15:08


SPONSORS









hammerchevron.jpg

RunMN-With-Tagline-FINAL-Logo-2-16-15.jpg




Rocktape_LOGO.jpg



btn-logo.png

anytime-fitness_416x416.jpg

in Mound

RVR-stacked.jpg


 

 

This web site uses Kentico CMS, the content management system for ASP.NET developers.