HomeSurf the MurphRace UpdatesResultsPhotosVolunteersLodgingAbout UsSurf ApparelContact UsGEM
2017 SURF THE MURPH
 
25K RACE RESULTS
These are preliminary unofficial race results.

Also see the results from the 2017
50K and 50 Mile races.
If you have any questions or concerns about your time please contact: Amy Magnuson at amagnuson@mnscsc.org



Place First Name Last Name City State Gender Age Time
1 Aaron Eicher Northfield MN M 34 2:11:00
2 Brian Grahan Minneapolis MN M 37 2:11:51
3 Michael Jurasits Minneapolis MN M 38 2:18:00
4 Lindsay Henkels Mankato MN F 37 2:18:43
5 John Hopkins Savage MN M 51 2:21:20
6 Michael Daman Minneapolis MN M 39 2:31:34
7 Erin Ladendorf Minneapolis MN F 32 2:37:14
8 Mark Berven Minneapolis MN M 38 2:37:15
9 Arynn Maznio Buffalo MN F 24 2:41:37
10 Julia Lyng Burnsville MN F 51 2:41:37
11 Dean Bertram Hutchinson MN M 39 2:42:52
12 Stefanie Anderson Lindstrom MN F 33 2:43:20
13 John Saunders Minneapolis MN M 40 2:43:39
14 Karin Smalkoski Apple Valley MN F 41 2:46:54
15 David Streeter Chanhassen MN M 50 2:47:52
16 Emerson Rodriguez Sleepy Hollow IL M 35 2:48:05
17 Lindsay Vogt Deephaven MN F 43 2:48:33
18 Kriss Golden Savage MN M 51 2:49:39
19 Christie St.clair St.cloud MN F 43 2:50:27
20 Lisa Hane Mortenson St Paul MN F 43 2:50:52
21 Mitch Myre Minneapolis MN M 42 2:50:52
22 Jim Wiese Mankato MN M 55 2:52:13
23 Jennifer Bunner Victoria MN F 41 2:52:21
24 Erica Hering Chisago City MN F 37 2:52:55
25 Joseph Baron Rosemount MN M 39 2:53:24
26 Nathan Higgins Prior Lake MN M 44 2:55:27
27 Jason Kenyon Johnston IA M 26 2:56:22
28 Anita Brenner Lakeville MN F 51 2:57:44
29 Tamara Snyder Savage MN F 58 2:59:54
30 Erin Basavage Farmington MN F 42 3:05:40
31 Claude Drehfal Madison WI M 30 3:06:04
32 Lisa Molnar Bloomington MN F 33 3:08:27
33 Neil Klein Stillwater MN M 48 3:09:35
34 Zis Weisberg Stilwater MN M 50 3:09:35
35 Dan Breeggemann Farmington MN M 41 3:09:44
36 Julie Adamchick Savage MN F 30 3:10:36
37 Tony Boe Mound MN M 65 3:11:31
38 Tony Quernemoen Robbinsdale MN M 54 3:13:31
39 Jane Bolla Minneapolis MN F 60 3:13:43
40 Karl Burkoth Minneapolis MN M 31 3:15:02
41 Tim Peterson Minneapolis MN M 44 3:15:27
42 Kelly Rousar Minneapolis MN F 33 3:16:31
43 Jim Weart Lake Crystal MN M 60 3:16:57
44 Kim Sogaard Mankato MN F 60 3:16:57
45 Gina Lecy Robbinsdale MN F 47 3:16:59
46 Rachel Gruber St. Paul MN F 34 3:20:19
47 Kent Smith Edina MN M 47 3:22:12
48 Brett Branan Minneapolis MN M 34 3:23:11
49 Annie Bartels Minneapolis MN F 30 3:23:12
50 Kerry Oliver Burnsville MN F 45 3:27:44
51 Jenny West Cottage Grove MN F 44 3:32:52
52 Hilary Gracik Princeton MN F 27 3:33:19
53 Rick MacIas Eden Prairie MN M 51 3:33:34
54 Kimberly Haines Oskaloosa IA F 59 3:33:34
55 Erich Zeitz Minnetonka MN M 53 3:39:39
56 Tanya Smith West Saint Paul MN F 30 3:40:19
57 Robert Engeholm Minneapolis MN M 37 3:40:19
58 Gunther Langhart Eden Prairie MN M 32 3:43:24
59 Chadwick Flitter Mankato MN M 35 3:44:15
60 Ashley Flitter Mankato MN F 32 3:44:16
61 Paul Neri Minneapolis MN M 59 3:48:01
62 Linda Evert Circle Pines MN F 48 3:48:47
63 Jennifer Tackley Winnipeg MN F 53 3:49:59
64 Marcy Wiesner Savage MN F 57 3:51:37
65 Matt Coffey Waconia MN M 39 3:54:29
66 Brent Moulton Brainerd MN M 29 3:55:27
67 Beth Stuedemann Brooklyn Park MN F 48 3:57:57
68 Sarah Siebenaler Hastings MN F 38 3:58:04
69 Joshua Petzel St. Louis Park MN M 42 3:58:09
70 Anthony Westendorp Minneapolis MN M 45 3:58:10
71 Daniel Donnelly Austin MN M 41 3:58:59
72 Mary Donnelly Minneapolis MN F 40 3:59:00
73 Jamison Swift Fridley MN M 43 4:07:58
74 Kathy Palme Chippewa Falls WI F 58 4:17:30
75 Josh Kelly Webster MN M 42 4:22:18
76 Lisa Kapsner-Swift Fridley MN F 37 4:23:47
77 Aimee Reese Lake Elmo MN F 41 4:29:44
78 Jessica Kostka Shakopee MN F 40 4:29:45
79 Elizabeth Lindow Richfield MN F 40 4:39:19
80 Elizabeth Quevli Bloomington MN F 45 4:39:23
81 Cindi Rose Elk River MN F 59 4:43:42
82 Shelly Whyte Oakdale MN F 50 4:51:32
83 Shannon Ryder Vadnais Hgts MN F 48 4:51:32
84 Jason Lushine Hugo MN M 45 4:51:33
85 Kris Crimi Flat Rock NC F 68 4:52:50
86 Anna Pautz Webster MN F 31 4:58:08
87 Dan Pautz Webster MN M 31 4:58:11
88 Jen Wold Spicer MN F 34 5:02:12
89 Michelle Haupert Maple Grove MN F 33 5:04:31
90 Ann Merfeld Clear Lake IA F 54 5:31:36
91 Charity Schmitz Hastings MN F 61 5:31:36
92 Patty Bennington Eden Prairie MN F 40 5:40:23
               
               
* Credited with 25K finish due to dropping down from longer race or starting race late
* Paul Hanusa Volga SD M 60 3:15:00
* Eric Schirmers Maple Grove MN M 40 3:18:22
* Kurtis Jewell St Louis Park MN M 48 3:25:17
* Allyson Heimark Carver MN F 38 4:35:16
* Melissa Bodin Clara City MN F 48 4:36:06
* Emma Hoel Edina MN F 30 3:37:00
* John  Hoel Edina MN M 37 3:37:00
* Justin Mix Chaska MN M 37 3:46:27
* Phyllis Mahan Golden Valley MN F 49 4:55:33
* Jodi Parrott Rochester MN F 45 5:18:45
* Vanessa Lund Mound MN F 40 5:19:08
* Sarah Williams Mound MN F 30 5:19:08
* Ronda Hague Watertown MN F 52 6:37:20
* Brenna Anderson Mound MN F 46 6:37:23
* Staci Johnston Burnsville MN F 34 6:37:23

SPONSORS









hammerchevron.jpg

RunMN-With-Tagline-FINAL-Logo-2-16-15.jpg




Rocktape_LOGO.jpg



btn-logo.png

anytime-fitness_416x416.jpg

in Mound

RVR-stacked.jpg

ER-fuscia-logo.jpg
 

 

This web site uses Kentico CMS, the content management system for ASP.NET developers.